آخرین بروز رسانی: 15th ژانویه, 2024

همه چیز درباره یاقوت سرخ

یاقوت سرخ گران قیمت ترین عضو از خانواده ماده معدنی کوراندوم است.یاقوت کبود نیز در این خانواده جای میگیرد

یاقوت سرخ تراش نخورده

یاقوت سرخ تراش خورده

بهبود دادن

تعدادی از فرآیندها برای تغییر رنگ، شفافیت ظاهری یا بهبود دوام  استفاده می شود که به توضیح آن ها میپردازیم

یاقوت سرخ مصنوعی

برخی از سنگ های قیمتی مشابه مصنوعی دارند که اساساً خواص شیمیایی، فیزیکی و نوری یکسانی دارند، اما توسط انسان در آزمایشگاه رشد می کنند

رتنراج

یاقوت سرخ در زبان سانسکریت یعنی رتنراج که به معنای پادشاه گوهرها میباشد

32.4 میلیون دلار

در 12 می 2015، یک حلقه یاقوت به وزن 25.59 قیراط با قیمت 1266901 دلار به ازای هر قیراط فروخته شد و رکورد جدیدی را در حراجی یک سنگ قیمتی رنگی ثبت کرد.

دانستنی

ماده معدنی: کوراندوم Corundum

فرمول شیمیایی: Al2O3

رنگ: قرمز

سختی: 9

یاقوت سرخ بالاترین بالاترین قیمت در بین  سنگ های رنگی را دارد. این امر یاقوت سرخ را به یکی از مهم ترین جواهرات در بازار سنگ های رنگی تبدیل می کند. در خالص ترین شکل خود، کوراندوم معدنی بی رنگ است. عناصر کمیاب که بخشی از ساختار کریستالی این کانی می شوند باعث تغییر رنگ آن می شوند. کروم عنصر کمیابی است که باعث رنگ قرمز یاقوت می شود.

چرا ما سنگ یاقوت سرخ رو دوست داریم؟

عنصر کروم

عنصر کروم موجود در یاقوت سرخ باعث میشود تا رنگ سرخ آن به وجود بیاید

لیزر

لیزر در سال 1960با استفاده از نور قرمز فلورسانسی که از یاقوت سرخ ساطع میشود اختراع شد

زنده و اشباع شده

رنگ مهمترین عامل تاثیر گذار در قیمت یاقوت سرخ است.یاقوت های سرخ عالی پاک خوش رنگ و لعاب و کمی قرمز متمایل به بنفش نزدیکند

معیار های تعیین کیفیت

وزن

یاقوت‌های مرغوب بالای یک قیراط بسیار کمیاب هستند و با افزایش اندازه قیمت آن به‌طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.

تراش

یاقوت‌ها معمولاً به صورت برش‌های ترکیبی ساخته می‌شوند که دارای تاج‌هایی با برش درخشان و لبه های پلکانی هستند.

شفافیت

اگر یاقوت سرخ به واسطه ناخالصی های درونش کدر شود و یا بازتاب نور آن کاهش یابد از ارزش آن کم میشود

رنگ

رنگ مهمترین عامل تاثیر گذار در قیمت یاقوت سرخ است.یاقوت های سرخ عالی پاک خوش رنگ و لعاب و کمی قرمز متمایل به بنفش نزدیکند

یاقوت سرخ میتواند بالاترین قیمت را در بین تمام سنگ های رنگی داشته باشد.سنگهای با کیفیت یاقوت سرخ با وزن بالا بارها توانسته است رکورد قیمت را بشکند.

برای یاقوت کبود های با کیفیت تفاوت بسیار اندک در وزن موجب تفاوت بسیار زیاد در قیمت میشود.برای یاقوت سرخ های با خلوص بالا که ناخالصی های آن حتی با چشم هم دیده نشود قیمت بسیار بالاتر خواهد بود.

هر چه وزن یاقوت سرخ بیشتر باشد قیمت آن نیز تصاعدی افزایش خواهد داشت

رنگ مهمتزین عاملی است که بر روی قیمت یاقوت سرخ تاثیر گذار است.بهترین یاقوت های سرخ بسیار خالص،سرخ پر رنگ متمایل به بنفش هستند.در بیشتر فروشگاه های سنگ،خالص و قرمز خوش رنگ ارزش بیشتری نسبت به یاقوت هایی که رنگشان نارنجی یا حتی بنفس است دارند.رنگ یاقوت سرخ نباید خیلی تیره یا خیلی روشن باشد.اگر خیلی تیره باشد بر روی درخشش آن تاثیر گذار خواهد بود.برعکس اگر بسیار روشن باشد سنگ به صورتی یاقوت کبود شبیه میشود.

تفاوت بین یاقوت کبود صورتی و یاقوت سرخ

برخی از فروشندگان جواهرات مرز بین یاقوت سرخ و یاقوت کبود صورتی را مورد بحث قرار می دهند. از لحاظ تاریخی، کلمه یاقوت به سایه های قرمز اشاره دارد که از نظر فنی شامل صورتی نیز می شود. همچنین تفاوت های فرهنگی در تفسیر یاقوت سرخ در مقابل یاقوت صورتی وجود دارد. در برخی از کشورهای تولید کننده جواهر مانند سریلانکا، رنگ صورتی همیشه یاقوتی در نظر گرفته می شد، در حالی که در بسیاری از کشورهای مصرف کننده به عنوان یاقوت کبود صورتی طبقه بندی می شود.

آزمایشگاه GIA از مجموعه کنترل‌شده‌ای از سنگ‌های مقایسه به نام Masterstones استفاده می‌کند تا تشخیص دهد که آیا کوراندوم یاقوتی است. با این حال، در تجارت جواهرات، مشخص کردن رنگ غالب منوط به درک شخصی است.

یاقوت خون کبوتر برمه ای

از نظر تاریخی، اصطلاح “خون کبوتر” رنگ قرمز یاقوت قرمز تا کمی ارغوانی یا صورتی را با فلورسانس نرم، درخشان و قرمز توصیف می کند.

توصیف‌های سنتی مانند اینها برای برانگیختن تصاویر و توصیف رنگ در میان متخصصان مفید است. اما هنگامی که برای توصیف رنگ واقعی یاقوت استفاده می شود، ممکن است در معرض تفسیر نادرست قرار گیرند.

با گذشت زمان و سال‌ها تجربه، اصطلاحات تجاری می‌توانند تصوراتی از رنگ‌ها و کیفیت‌های خاصی را ایجاد کنند که با منبع سنگ مرتبط هستند. با این حال، کیفیت ها ممکن است نمونه ای از آن منبع باشند یا ممکن است نشان دهنده بهترین سنگ های آن منبع باشند.

یک منبع واحد هرگز جواهری را به دست نمی‌آورد که همگی دارای رنگ و کیفیت باشند. در واقع، اصطلاح تجاری توصیفی ممکن است نشان دهنده درصد کوچک و در عین حال بسیار مطلوب سنگ از آن منبع باشد.

پاکی یاقوت سرخ

مردم در تجارت انتظار دارند یاقوت سرخ حداقل دارای برخی از اجزا باشد زیرا یاقوت های بدون ناخالصی عملاً وجود ندارند. ارزش یاقوت سرخ می تواند به میزان قابل مشاهده بودن اجزا بستگی داشته باشد. ناخالصی آشکار، یا ناخالصی هایی که شفافیت یا روشنایی را کاهش می دهند، ارزش یاقوت را به طور چشمگیری کاهش می دهند.

اگر آخال های بزرگ و برجسته در زیر صفحه میز قرار گیرند، شفافیت، درخشندگی و ارزش سنگ را به شدت کاهش می دهند. آخال ها همچنین می توانند دوام یاقوت را محدود کنند. شکستگی های قابل توجه به سطح می توانند دوام را تهدید کنند.

مشخصه های شفافیت یاقوت معمولی شامل اجزاء معدنی نازکی به نام سوزن است. هنگامی که ماده معدنی روتیل باشد و سوزن ها در گروه های متقاطع وجود داشته باشد، به آن ابریشم می گویند. سوزن ها ممکن است کوتاه یا بلند و باریک باشند و به نظر می رسد که محکم به هم بافته شده باشند.

یاقوت همچنین می‌تواند حاوی سوزن‌هایی باشد که از مواد معدنی دیگر، کریستال‌های کوچک، مناطقی از تنوع رنگی، یا اجزایی شبیه اثر انگشت تشکیل شده‌اند.

برخی از اجزاء در واقع می توانند نقش مثبتی در ظاهر یک جواهر داشته باشند. وجود ابریشم روتیل باعث پراکندگی نور در سطوحی می شود که در غیر این صورت ممکن است خیلی تاریک باشند. این نرمی را به رنگ اضافه می کند و رنگ را به طور یکنواخت در سراسر تاج یاقوت پخش می کند.

سوزن هایی که همدیگر را قطع می کنند نیز می توانند باعث ایجاد اثر ستاره ای شوند که به آن ستاره گرایی می گویند، زمانی که سنگ با سطح بالایی خمیده بریده می شود که به آن برش کابوچون می گویند

دسته‌بندی: جواهر, یاقوت سرخ

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

نظر شما برای ما با ارزشه

0 دیدگاه